1 nap igazi szabin

Megálltam egy pillanatra a napi rohanásban, kivettem egy nap szabit. De nem azért, hogy elintézzek valamit, hanem azért, hogy TÉNYLEG távol tartsam magam a munkától. Mivel saját vállalkozásokat vezetek, ráadásul jellemzően otthoni munkavégzéssel, így szinte folyamatosan a munkám körül forog az életem, néhány elutazást, nyaralást leszámítva. Nem tudtam, mit fogok majd csinálni aznap, de ahogy megéltem ezt a napot rájöttem valamire, ami nagyon fontos, és egyáltalán nem vettem észre a hétköznapokban…

Amit szeretsz, sem lehet egyfolytában csinálni

Az egész egy fárasztó nap utáni beszélgetésből indult:

Z: Ezt nem lehet folyamatosan így nyomni, elhatároztam, havonta 2 napot szabin akarok lenni!!
A: Szuper, és mit akarsz akkor csinálni?
Z: Nem tudom, mit szokott az ember szabi alatt csinálni?

Tényleg nem tudom.
Mivel azzal foglalkozom, amit igazán szeretek, észre sem veszem, hogy gyakorlatilag mindig ezzel foglalkozom.

Pontosabban: észreveszem, mert a családom enyhén, nyomatékosabban, de leginkább elfogadóan és beletörődően visszajelez azért néha.
Ha nem lennék ennyire lelkes és “zsizsegő”, már többszörösen kiégtem volna. Mélypontokat persze megélek, de visz a lendület, pedig ez csalóka, és becsap.
Ha nincs meg időnként a kellő távolság, csökkennek a kreatív energiák, meg nem is látjuk a fától az erdőt.

Lista arról, amit szeretsz (munka kizárva)

Így történt, hogy egy pénteki napon kihúztam a naptáramból minden eseményt, és kivettem egy szabadnapot. Ezt a fenti sztorit megosztottam az ismerőseim körében is, így rengeteg javaslatot kaptam, hogy hogyan tudnék ebben a helyzetben kikapcsolódni. Az külön érdekes volt, hogy sokan a saját kívánság listájukat osztották meg, azt, hogy mit csinálnának legszívesebben, ha lenne rá idejük.

Mit csinálj a szabid alatt? - 43 javaslat 😃 (tőletek kaptam)

Aludj sokáig, sétálj, olvass, nézz meg egy sorozatot, menj el szaunázni…

Beülni egy kávéra egy forgalmas helyre figyelni az embereket és történeteket kitalálni aminek semmi köze a realitashoz

‘Bemelegítésnek’ (szoktatásképpen) talán azzal kellene kezdeni, hogy megtanulsz meditálni. Nem ‘divatból’, felszínesen, hanem úgy igazán, ‘rendesen’.

Beszéld rá a családodat is, közösen tervezzétek meg ezt a „lógos”napot. Mindenki javasolhat egy progit, amit szívesen csinálna, így együtt vagytok és közös élményekkel gazdagodhattok 🙃

Dobálj kavicsokat egy tóba. Vigyél enni a kacsáknak.

Ebből könyv lesz! 😉

Egyedul elmenni egy hajó útra a Dunán vagy turistát játszani és ismeretlen emberekkel beszélgetni, hagyni hogy mit hoz eléd a sors milyen érdekes történettel találkozol, ha nem munka ismeretség és nem beszélni a munkáról, hanem más témákról

Egy ilyen extrém, elképzelhetetlen helyzetben, azt hiszem olvasnék… 😃

En tuti kimennek egy erdobe setalni 😅 😛

Erdoben jo kis seta, elgondolkodva

Extrém ötlet, pl beülni egy taxiba és azt mondani: kövesse azt az autót ( random ismeretlen kocsi) szóval engedd el a fantáziád 😃

Gyertek ki Pilismarótra az Öbölbe 😊

Gyújts gyertyát és nézd a lángot.

Ha előre eltervezed és aktív pihenésre vágysz, valamilyen túra, vagy akár vizitúra (hirdetnek egy-egy délutánra is kenus túrákat, akár hétköznapra is)

Ha horgásznál mondanám gyere le hozzám a tóra, na az kikapcsol mindent is 🐟😃

Ha passzív pihenés, akkor én egy masszázs után olvasnék (a szakkönyv elkerülése érdekében van az ebook-on szórakoztató irodalom mappa, s nagyon érdekes újra olvasni, olyan regényeket, amit pár “tíz” évvel ezelőtt olvastál)

Hallgass zenét, írj verset, fess képet, keress frankó kártyajátékokat

Hajókázz

Használd ki a jó időt, sétálj egy nagyot, egyél finomat, igyál egy fincsi kávét…. Találkozz akivel csak akarsz, beszélgess egy jót, ráérősen 😊

A kád víz jó ötlet, addig ki se szállj amíg nem szívta ki a lábad a víz!

Kreatív tevékenység amit különben nem szoktál csinálni, és másik agyfeltekes tevékenység

Masszázs, kozmetikus, fodrász, vacsora étteremben, színház, dèlutàni alvás, aztán èjjel alvás (egyhuzamban, egyedül), hàzimozi chipssel-antipastikkal, dinnyés/narancsos bacardival, telefonálni a barátnőimmel, sushizni…a lényeg, hogy zavartalanul/egyedül! 😂

Menj bicajozni!

Menjel el a Dandar fürdőbe délelőtt, v kora délután lazuljal, a kinti élmény medencejuk is fantasztikus, szaunázzál stb. Ott nincs az a tömeg ami Szechkaban, olyan mintha egy private poolban lubickolnal

Menj el pl futni 😉

Menj ki a természetbe és élvezd a napsütést. 🌞

Menj kiállításra vagy múzeumba

Múzeum

Naplozni vagy valami kreativat írni, gyerek mese vagy bármi amit különben nem szoktál

Nincs a közeledben menhely? Szerezz örömöt egy négylábúnak azzal, hogy elviszed kicsit sétálni

Séta az erdőben, futás, olvasás (nem szakmai), alvás, pihenés, csak előre nézés, semmittevés, egy kád vízben való podcast hallgatás, egy baráttal való offline találkozás… 😉

Sétálj és bámuld meg a szép épületeket

Sétálj, olvasgass egy kávézóban, rakj rendet valahol, wellnesselj, ugorj le a Balcsihoz, ülj le egy baráttal dumálni. Na én pld ezeket csinálnám egy szabadnapon. (ebből valamennyit, nem az összeset :))

Sport, masszazs, rendrakas, vasarlas

Süss sütit vagy pizzát (vagy vegyél) / főzz a családnak. Ha túl nagy kihívás akkor egy fahéjas mézes banán turmix vagy forró csoki is megteszi.

Szabi = vitorlázás a tengeren

Színház

Telepíts lépésszámlálót a telefonodra (később sokkolhatod is magad vele – néha – de eleinte büszke leszel, ha meghaladod önmagad)

Természet és az olvasás

Túrázás a hegyeken, erdőben. Igazi kikapcsolódás, semmire nem gondolni, csak figyelni az erdő csöndjét, a fák susogását.

Úszás, wellness, szauna, masszázs (tuti nem vagy elektronika közelben a vízben vagy szaunában és kikapcsol)

Ülj be moziba, nézz be a könyvesboltba.

Vacsorázni vagy ebédelni menni egy új helyre ahol meg nem voltál olyat rendelni amit nem szoktál

Vegyél magadnak egy új bögrét (akár a családtagoknak is, kaphatják abban a turmixot vagy forró csokit) vagy szép tollat, füzetet amibe, amivel felvésheted az ötleteid és emlékeztet a napra munkaközben, hogy azért dolgozunk hogy szabadságon (is) legyünk!

Videófelvételek digitalizálása

Péntek reggel leültem, és a kapott ötleteket átnéztem. Mivel amúgy szinte teljesen digitális életetet élek, mindenemet is eszközökön, telefonban, a felhőben tárolom, ezért a naplózási  javaslat egyből megragadta a figyelmemet, úgyhogy elő is kerestem a „majd egyszer írok bele valami fontosat” célból félre rakott noteszeket, kiválasztottam egyet, és írtam bele egy listát, amibe felsoroltam azokat a javaslatokat, amiket úgy gondoltam, hogy aznap jó lenne megcsinálni, átélni, kiegészítve persze azokkal, amik magamtól is eszembe jutottak. Nem lett rövid lista 🙂

A noteszbe naplózás elkezdése után a második választott lista elem a könyv olvasás lett, ahol lényeges pont volt, hogy ne szakkönyv legyen, mert ilyenkor értelemszerűen elviszi a gondolataimat az alkalmazhatóság = a munka irányába. Otthonról dolgozom a munkám során, és olvasni is amúgy a dolgozószobában, kávézás közben szoktam, ez számomra egy dedikált énidő a mindennapokban. Most
viszont, amikor elkészítettem a reggeli kávémat, ezúttal a nappali kanapéra ültem le, és a könyvespolcról válogatva egy régen, gyerekkoromban olvasott egyik történelmi regényt vettem a kezembe. Betakaróztam, és kicsit vissza mentem az időben kamaszkoromba, a könyv is egy 17 éves avar fiúról, harcosról szólt.

Ezeket választottam - mint kiderült nem véletlenül..

A Firstbeat Life mérésem visszaigazolta, hogy mennyire sokat jelentett nekem a szüleimmel folytatott beszélgetés

Olvasás után ismét elővettem a listát (aminek egyik eleme amúgy az volt, hogy: nem baj, ha ezen a listán marad valami a nap végén 🙂 ) és a kedvem szerint egy újabb elemet választottam: rendrakás a szobámban. Ez nem takarítást jelentett, hanem a beköltözésünk egyik záróakkordját: a költözés után ugyanis elsőre minden doboznak, cuccnak amit áthoztuk lett valamilyen helye, de volt ebben persze jó nagy összevisszaság is, zavart, hogy nem látom át, mi hol van, mivel akarok még majd valamit kezdeni, hol vannak ezek, vagy azok az eszközök, kábelek, stb. amiket használni szeretnék. Szóval jött a leltározás, szortírozás, rendszerezés. Lehet, hogy ez másnak nem tűnik szabi alatt kiválasztásra célszerű tevékenységnek 🙂 de nekem ez egy jó érzést, a kontroll érzését adta, mert a mindennapokban gyakran “zsizsegek”, úgy érzem, hogy folyamatosan rángatnak az újabb- és újabb impulzusok, ingerek, feladatok, ezért jó érzés azt tudni, hogy a közvetlen környezetemben rend van, ez segít a fókuszálásban.

Miközben pakoltam, Kispált hallgattam, és az egyik dalnál beugrott, hogy ez vajon milyen akkordmenet lehet, így már haladtam is tovább egy másik lista elemre, a gitározásra. Régen nagyon sokat gitároztam, de már egy ideje nem fogtam a kezembe a hangszert, rákerestem néhány kottára és már játszottam is a Pink Floydtól a Mothert. Észrevétlenül elröpült az idő, fél 12-kor néztem rá az órára, és konstatáltam, hogy délre megbeszéltük Anyuékkal, hogy átugrok hozzájuk ebédelni, úgyhogy már pattantam is a kocsiba.

Miközben vezettem Ercsi felé, elkezdtem azon gondolkodni, hogy a sok jó lehetőség közül miért pont ezeket választottam aznap: gyerekkori könyv olvasása, rendrakás, gitározás mint egykor, szüleimmel találkozás.. és akkor rájöttem: tudat alatt mindegyik a MÚLTHOZ kötődött, és nem is véletlenül: a mindennapokban folyamatosan a jövő felé fordulok, olyan technológiákat használok, amiket még kevesen ismernek, és ennek a lehetőségét, az előnyeit osztom meg a jelenben, abban segítek az embereknek, hogy (a jövőben is) hosszú távú, fenntartható teljesítményük legyen, hogy tudatosan törődjenek magukkal, az egészségükkel, hogy minél tovább éljenek, vagy most legújabban a mesterséges intelligencia mennyit fog tudni segíteni, és már mennyit segít most is az életben – ezek mind-mind a jövő és a jelen kapcsolatában zajlanak, és valahogy a mindennapokban a MÚLT felé fordulás teljesen elmarad(t)… Nem csoda, hogy ha ki akartam lépni egy kicsit a zsizsegő, pezsgő, izgató jövőkutatásból akkor olyan tevékenységeket választottam, ami a múltam felé irányul..

Így történt, hogy miután megebédeltünk Anyukámmal és Apukámmal, még vagy két órán keresztül beszélgettünk. És most nem csak arról, hogy kivel mi történt, ki hogy van, hanem bizony elég mélyre mentünk, rengeteg érzelem jött fel a beszélgetésben, egyszerre volt felzaklató és megnyugtató is a végére.. Nem volt könnyű beszégetés, de a végére repesett a lelkem, hogy milyen nagyszerű szüleim vannak, és milyen hálás vagyok azért, hogy -mindketten 75+ évesek, és hál Istennek jó egészségnek örvendenek- lehetőségem van rá, hogy kérdezzek tőlük, beszélhessek velük, visszajelezzenek nekem, és jobban megértsem ezáltal is, hogy ki vagyok én, honnan indultam, és milyen értékek a fontosak számomra ebben a pörgő világban..

Később még sétáltam oda-vissza 30-30 percet a jó levegőn egy helyi kávézóig, közben hallgattam a patak partján haladva a madarakat és néztem, hogyan haladunk szép fokozatosan a tavaszi megújulás felé..

Ha odafigyelsz magadra, megkapod a válaszokat és a feltöltődést

Ez a nap rávilágított arra, hogy nem csak azért érdemes megállni egy pillanatra, hogy csökkentsük a nyomást: meg tudjuk erősíteni saját magunkat, hitünket, személyiségünk alapjait, hogy visszatérve a hétköznapokba sokkal erősebbek, reziliensebbek legyünk és jobban értve magunkat jobban tudjunk kapcsolódni is a minket körbevevő világhoz is…

Azokat a listaelemeket, amikre most nem került sor, pedig elraktam, és a következő ilyen “1 nap tényleg szabi” alkalommal fogom majd megvalósítani.. 🙂

Hozzászólnál? Itt, ezen a linken: 👉 a LinkedIn-en meg tudod tenni!

👍 Tetszett? 😊 👉 itt tudsz feliratkozni hasonló hasznos tartalmakért!

A pihenés 7 típusa

Dr. Saundra Dalton-Smith TEDx előadásában a pihenés 7 típusát így definiálja: fizikai, mentális, érzékszervi, kreatív, érzelmi, társas és lelki.

– 🧘‍♀️ A fizikai pihenés lehet passzív (mint az alvás) vagy aktív (mint a jóga vagy a masszázs).

– ☕ A mentális pihenést munkanap során tervezett rövid szünetekkel érhetjük el.

– 🖥️ Az érzékszervi pihenés enyhíti a fények és képernyők okozta túlterheltséget; az elektronikai eszközöktől való elzárkózás és az érzékszervi elvonulás segíthet.

– 🎨 A kreatív pihenés a természet és a művészetek értékelését jelenti, felélesztve csodálatunk érzését.

– ❤️ Az érzelmi pihenés az őszinte érzések kifejezését és az emberekkel való tetszelgés elkerülését jelenti.

– 👥 A társas pihenés a felélénkítő kapcsolatokat különbözteti meg a lemerítőktől; kötődjünk inspiráló emberekhez.

– 🙏 A lelki pihenés túlmutat a kézzelfoghatón, és elősegíti a tartozás, a szeretet és a cél érzését.

 
További hasznos linkek a témában:
 

👉 Férfi szerepek, férfiak nyomás alatt

👉 Hogyan ne égjek ki? – Kiss András és Kun Zoltán az Egészséges Teljesítmény adásában

👉 Ne a stressz irányítson! – webinárium felvétel

👉 Stresszben vagy, hogy kerüld el?

Olvass tovább, ezek is érdekelhetnek:

Hogyan optimalizáld a stresszt? – Webinar

A NEXT Academy webinar sorozatában ezúttal a hatékony stressz megküzdésről lesz szó: -A stressz működési mechanizmusa szervezetünkben -Mitől leszünk egyensúlyban? -Hogyan mérhető a stressz-szintem? -Tények és tévhitek a stresszről Gyakorlatban alkalmazható technikák -Tanácsok a fenntartható teljesítményed érdekében A legújabb hordható technológia eszközök segítségével mindezek már megismerhetőek, elérhetőek, a stressz pedig optimalizálhatóvá válik.   Nézd meg

Tovább olvasom »

Egy szál virág fizetésemelés helyett?

A nők 89%-át éri hátrányos megkülönböztetés a munkahelyén, ráadásul növekedés észlelhető az előző évhez képest az AVON felmérése alapján. Március 8-án a Nemzetközi Nőnap alkalmából ünnepeljük hát őket, adjunk virágot a munkahelyen a kolleganőknek, ja meg hirdessünk akciót, hogy a mai napon a női ügyfeleink 25% kedvezmény kuponnal tudnak vásárolni! Valóban ez a legjobb módja

Tovább olvasom »

Munkamánia, Munkaalkoholizmus, hol húzódnak a munkafüggőség határai?

„Alkoholista vagyok és munkafüggő” hangzott el a bulvárosan ütős kezdés Sebestyén Balázs rádiós műsorvezetőtől, az ország legismertebb celebétől. Aztán árnyalta a képet: teljes mértékben nem gondolja magát munkafüggőnek, mert le is tudja tenni a munkát, mikor kikapcsolódik. Ez az egyik olyan eleme a munkához való viszonynak, amit a szakemberek is kiemelnek, ha szeretnénk tisztában lenni

Tovább olvasom »

Vezetői teljesítmény fenntarthatóan

A vezetőnek saját magára is figyelni kell, és a beosztottaival is foglalkozni kell, ha szeretné, hogy produktiv, egészséges teljesítmény legyen. De vajon hogyan? Vendégünk Gazsi Zoltán, az Eisberg ügyvezető igazgatója a vezető szemszögéből világít rá azokra a tényezőkre, amik meghatározóak a fenntartható teljesítményben.Vada Gergely, a Fusion Vital alapítója pedig az adat alapú wellbeingen keresztül mutatja

Tovább olvasom »

Az Egészséges Teljesítmény sorozat oldala: